Wiosną na karpia

Jak łowić karpie wiosną? Czytając o temperaturach w których żerują karpie, możemy dojść do wniosku, że wiosna to nie najlepsza pora. Praktyka udowadnia, że wiosną możemy liczyć na dobre karpiowe brania. A w szczególności mniejszego karpia – poniżej 50 cm. Taki dziś podział, karpiarze już nie chwalą się okazami 3-4 kilogramowymi. Ale nie trzeba być karpiarzem, by mieć satysfakcję z łowienia karpia. Osobiście uważam tę rybę za sportową. Siła, a nieraz spryt karpia daje wiele satysfakcji i radości wędkarzowi, nawet z nieudanych holi. Od czego zacząć?

Wiosną na karpia

 

Lokalizacja wiosennych karpi

Jak zlokalizować miejsca żerowania wisennych karpi? Jest to dość proste, płytkie około 0,6-1,2 m nasłonecznione zbiorniki lub miejsca. Mniejsze płytkie zbiorniki ogrzewają się dość szybko. Nie oznacza też, że przy temperaturach rzędu 5-7 st. C nie będzie brań. Karp, szczególnie pełnołuski może pozytywnie zaskoczyć.

Pora żerowania wiosennych karpi

W jakich godzinach wybrać się na wędkowanie? O dziwo, w okolicach południa, jak słonko ogrzeje wodę i ryby. Wiosenne brania zaczynają zazwyczaj od godziny 10 i trwają do 17. Ale potwory – 5 kg i wzwyż, bywa, że wybierają noc.

Sprzęt

Sprzęt, najlepiej w miarę delikatny i co najważniejsze twój ulubiony, bo się męczyć z poleconym kijem niema sensu, wędkowanie ma sprawiać przyjemność. Ja wolę prostotę. To znaczy bat 6-7 m lub prosta gruntówka: kij lekki 2,7 m, ciężarek łezka przelotowa 7 gr, krętlik, przypon 15 cm, plecionki 0,1 mm, haczyk nr 8.

Przynęta, zanęta

Wiosenne karpie uwielbiają prostotę, np. niezawodną kukurydzę z puszki. I tu mała uwaga – tą lepszą np. Pudliszki. Na krótki wypad (godzina, półtorej) wystarczy 0,5 kg zanęty i puszka kukurydzy. Na 2-3 godziny podwój zapas. Nie zaszkodzi jak zabierzesz też robaczki. Zawsze możesz poeksperementować co dziś bardziej wolą. Też możesz przetestować dwie różne kukurydzy w osobnych łowiskach, bywa że uparcie wybierają tą lepszą, szczególnie te większe karpie.

Połamania kija!

Czerp też satysfakcję z wypuszczania złowionych ryb.

Wiosną na karpia

 

Dodaj komentarz